Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü & Fiyatları

Kuşlar kadar özgür olmak Fethiye de mümkün! Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü sporunda dünyada önemli noktada bulunmakta. Sizlerde Deneyiminize Yamaç Paraşütünü ekleyerek unutulmaz bir an yaşayın.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü & Fiyatları

Her yıl binlerce pilot buraya gelerek 1900 metre zirveden deniz üstüne ulaşarak güvenli bir şekilde bu sporu icra ediyor.Babadağ’ın eşsiz zirve manzarasına teleferik ile 25 dakika da ulaşıp 1700m-1800m-1900m pistlerinden rüzgar durumuna göre tercih yapılıp uçuşa başlayıp gökyüzüne doğru bulutların üstünden uçmanın hazzını yaşayın ve bu anlarınızı fotoğraf ve video ile ölümsüzleştirin. Uçuş ortalama 1 saat sürmektedir fakat G kuvvetini hissedebileceğiniz bazı hareketleri isterseniz irtifa hızlı azalacağından seyir süresini azaltacaktır. 

Ölüdeniz Türkiyenin Muğla ilinde Fethiye ilçesinde yer almakda ve yamaç paraşütü sporunda her yıl bir çok yarışmalar ve festivaller düzenlenmekte. Bunlardan en popüleri Hava Oyunları (Ölüdeniz Air Games) etkinliği 5 gün sürmekte ve katılımcılara güzel deneyimler katmakta. Balon gösterisi, paramotor, wingsuit, yelken kanat, serbest paraşüt ve yamaç paraşütü akrobasi etkinlikleri ile renkli anlar yaşatmakta. Etkinliğe çok sayıda ülkeden katılımcı ilgi gösteriyor ve ölüdeniz de yamaç paraşütü yapma deneyimi kazanıyorlar. 

1900 Metre Patara pistinden kalkışlarda sol tarafta Patara plajını görebilirsiniz. Gökyüzüne ulaştığımız da denize yakın bölgeye gelindiğin de sol tarafınızda kelebekler vadisini ve kabak koyunu görebilirsiniz. Eğer şanslıysanız hava durumuna göre bulutların yakınlarından ve yer yer içlerinden geçerek bulutlara daha yakın olabilirsiniz. Havada dilediğiniz müzik eşliğinde termosunuzdan kahvenizi içebilirsiniz. Bu spor kesinlikle keyif maksatlı yapıldığında son derece güvenlidir.  

Fethiyede Tandem Yamaç Paraşütü Güvenli mi ?

Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü
Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü

Fethiye ölüdeniz yamaç paraşütü tandem uçuşlarda deniz üstünde uçuş yapılması sebebiyle oldukça güvenli. Tandem uçacak yolcu pilotun dediklerine ve ikazlarına uyduğu taktirde sporda kaza ihtimali minimuma inmektedir. Yamaç paraşütü kazaları genellikle single (yalnız) uçuş yapan akrobasi pilotlarının limitleri zorlaması ile yaşanmakta. Bir çok akrobasi hareketi ölüdeniz de bulunmuştur. Ayrıca sporda lisans eğitimleri de burada yapıldığından eğitim esnasında da kazalar yaşanmaktadır. Haberlerde görülen kazaların geneli bu uçuşlardan kaynaklanmaktadır.. En önemli uçuş kuralımız eğlenmek ve keyif almak. Tedirgin olmadan tecrübeli pilotlarımız eşliğinde koşarak gökyüzüne uzanıp güvenli bir şekilde yer yüzüne adım atabilirsiniz. 

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü için Yaş aralığı nedir ? 

4 yaşından büyük herkes Fethiye’de yamaç paraşütü ile uçabilir. Bu özgürlüğü tatmanız için eğitim almanıza gerek yok gerekli lisanslara sahip tecrübeli pilotlarımız eşliğinde gökyüzünde süzülebilirsiniz. 

Kimler Yamaç paraşütü yapamaz ? 

Kalp rahatsızlığı, yükseklik korkusu, hamile, astım hastası ve 105 kg üzerindekiler bu sporu yapamaz. 

Pilotların yeterliliği nedir ? 

Pilotlarımız (FAI) onaylı T2 Pilot lisansına sahiptir. Bu lisans için P2, P3, P4, P5 eğitimlerini tamamlayan pilotlar yalnız olarak uzun saatler de uçuş yaparak tecrübe edinmektedir. Sonrasında T1 ve ardından T2 belgesi almak için eğitim ve sınav sürecinden başarı ile geçerek bu lisansı almaktadırlar. İlk yardım ve uçuş güvenliği konusunda pilotlarımız tecrübeli ve son derece profesyoneldir. 

 

Yamaç Paraşütleri Nasıl Uçar ?
Yamaç Paraşütleri Nasıl Uçar ?

Yamaç Paraşütleri Nasıl Uçar ?

Yamaç paraşütleri nasıl uçar sorusuna en güzel örneği uçak kanatlarıyla verebiliriz. Yamaç paraşütümüz yukarı çekilip içine hava dolduğunda tıpkı bir uçak kanadı gibi şekil alır. Yamaç paraşütü ileri gitmek ve süzülmek için tasarlanmıştır. Motorsuz bir hava taşıtı olduğundan yalnızca havanın kaldırıcı kuvveti ile  yükselir. Örneğin termal veya sırtlarda dinamik kaldırıcılar ile yamaç paraşütü kendi kendine yükselir. İrtifa kazandıkça gidebileceği mesafe de artmaktadır. Fethiye Babadağ 1900 metreden kalkış yapan bir paraşüt her 6 metre ileri gittikçe ağırlığın ve süzülme açısının etkisiyle 1 metre aşağı süzülmektedir. Bu demek oluyor ki 1900 metre yükseklik 11 bin 400 metre mesafe aşmaktadır.  Paraşütü olduğu gibi süzülmeye bırakırsak bu mesafeyi yakalayabiliriz. 

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü İpleri Ne Kadar Sağlam ? 

Askı iplerinin iç kısmı Kevlar ( çelik yelek ve zırh yapımında kullanılan malzeme) veya Dynema gibi esnemeyen ve çok güçlü ince liflerden yapılmışlardır.  Bu malzemeler ince, hafif ve çekme dayanımı yeterince yüksek olan malzemelerdir. Askı iplerinin dış kısımları ise sürtünmeye karşı dış etkenlerden korumak için Dacron vb. malzeme ile kaplanırlar. İpler pilottan paraşüte gittikçe çatallanır ve incelir.

Yamaç Paraşütü Kanatları Ne Kadar Sağlam ? 

Yamaç paraşütü kanatları (paraşüt) genelde ripstop nylon, polyester veya mylar türü kumaşlardan üretilir. Çok ince sentetik iplerden dokunan bu kumaşlar daha sonra, ısı ve basınç altında işlenerek hava geçirmezlik, esnemezlik ve dayanıklılıklarını sağlayan kimyasal maddeler emdirilerek geliştirilir. Ripstop nylon, kanadın kumaşında görülebilen karelerdir. Kumaşta yırtık oluştuktan sonra yırtığın büyümesini engeller. Kanatlar çeşitli testlerden geçmekte ve sertifikasyona tabi tutulmaktadır. Tüm kanatlar standart değildir, kilo limitlerine ve diğer parametrelere göre değişkenlik gösterir. 

Ölüdeniz Yamaç Paraşütünde Gökyüzünde Evlilik Teklifi Edilebilir mi ? 

Bu sorunuzun yanıtı, evet ölüdeniz de yamaç paraşütü ile gökyüzünde evlilik teklifi edilebilir. Bunun için öncelikle uçuş sağlayacağınız firmanız ile iletişime geçip bu konudu açıklamanız halinde sizlere yardımcı olacaklardır. 

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşüt fiyatları firmalar arası değişiklik göstermekle birlikte ortalama 65-85 EURO arasında değişmektedir. 

Yamaç Paraşütü Eğitimi Nasıl Alınır

Yamaç paraşütü ile uçmak ve gökyüzünde süzülmek isteyenler için bu eğitimler uzmanlarca veriliyor. Ülkemizde yamaç paraşütü sporuna ilgi arttığı için eğitmenlerin sayısı ve eğitim verilen şehirlerin sayısı arttı. Özel olarak eğitmenlerce verilen eğitimlerde paraşüt takımınız olmalı ve eğitim ücretlerini ödemeniz beklenmektedir. Türk Hava Kurumu bu eğitimleri ücretsiz olarak vermekte ve paraşüt takımını da eğitim merkezlerinden kullanabilirsiniz. THK Erzincan, Antalya, Eskişehir lokasyonlarında bulunan eğitim merkezlerinde Yamaç Paraşütü, Planor, Delta Kanat ve  RC Model Uçak eğitimleri vermekte. Detaylı bilgileri ve eğitim tarihlerini görüntülemek için tıklayın

 

Yorum-Öneri ile içeriğimize katkıda bulunmak ve okuyucuların güncel bilgilerinizden faydalanmasını isterseniz yorum yapmayı unutmayın 🙂

Abone Ol

 
Sosyal Medyada Paylaşın