Kapadokya Gezilecek Yerler | Ürgüp & Avanos Gezilecek Yerler

Nevşehir gezilecek yerler temalı yazımızda Kapadokya’nın tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi alabilir,  gitmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler içeriğimize katkıda bulunmak için öneri yazabilirsiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’dan bahsedeceksek önce oluşumuna değinmekte fayda var. Bölgedeki peri bacaları, eşsiz görünümleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi büyülemeye devam ediyor. Bu coğrafi oluşumların tarihi ise günümüzden milyonlarca yıl öncesine kadar uzanıyor. Kapadokya gezilecek yerler listemiz de başlıca Avanos, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar ilçeleri bulunmakta.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu ?

Volkanik patlamaların ardından, püsküren lavlar platoyu kaplamış ve yumuşak tüf tabakası oluşturmuştur. Bu tüf tabakalarının bir kısmı, sert bazalt lavlarıyla kaplanmıştır. Zamanla, bazalt katmanı çatlayarak parçalara ayrılmıştır. Ayrıca, yağmur, nehir, göl ve rüzgar etkisiyle tüf tabakası erozyona uğramıştır. Elbette, bu etkileyen faktörlerin çeşitliliği bunlarla sınırlı değildir. Hava sıcaklığındaki değişim de Peri Bacalarının oluşumunu etkileyen faktörlerden biridir.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu
Peri Bacaları Nasıl Oluştu

Kapadokya’nın yeri bende her zaman farklı olmuştur. Her sene mutlaka gitmeye çalıştığım yerlerin başında gelir. Bu gezi rehberinde önce Ürgüp ile başlayacağız.  Ürgüp merkez de kapadokya manzaralı mağara oteller bulmak mümkün. Ürgüp merkezde hediyelik eşyalar ve yöreye özgü ürünler bulabilirsiniz. Örneğin Turasan Şarap Fabrikasında yörenin üzümü ile yapılmış şaraplar tadabilir ve üretimlerini görebilirsiniz. Listemize Ürgüp Gezilecek Yerler ile başlayıp daha sonra Göreme gezilecek yerler ile bitireceğiz.

Ürgüp Gezilecek Yerler Listesi

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Kapadokya Gezilecek Yerler - Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
Kapadokya Gezilecek Yerler – Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Kapadokya  gezilecek yerler listesine aldığımız Bebek Müzesi olarak da adlandırılan bu mekan, aslında bebeklerle oynamak için değil. Burası, birbirinden etkileyici ve büyüleyici bir dünyada, pek çok kültürel değerin ve tarihi olayın kitre bebekler aracılığıyla canlandırıldığı bir sergi alanıdır.

Bu özel yer, 170 yıllık tarihi bir taş konakta bulunmaktadır. Sergilenen eşyalar tamamen orijinal ve her ayrıntı, görsellik en ince detayına kadar özenle düşünülmüştür.

Kapadokya Sanat Müzesi Yol Tarifi

 

Kapadokya Gezilecek Yerler: Mazı Yeraltı Şehri

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

Ürgüp’ün 18 km güneyinde yer alan Mazı köyü, antik dönemde “Mataza” olarak anılıyordu. Aynı bölgede bulunan Kaymaklı yeraltı şehri ise 10 km doğusundadır. Yeraltı şehri, farklı noktalarda dört farklı girişi olan bir yapıdır. Ana giriş, düzensiz taşlarla örülmüş bir koridor ile sağlanmaktadır. Bu koridorun sonunda bulunan büyük sürgü taşı, yeraltı şehrinin giriş ve çıkışını kontrol etmek için kullanılmaktadır. İç kısımda yer alan küçük oda, sürgü taşının kolayca hareket etmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Yeraltı yerleşiminin geniş alanlarına yayılan ahırlar, birbirine benzer şekildedir. Bu ahırlardan kısa bir koridor aracılığıyla yeraltı şehrinin kilisesine erişim sağlanır. Kilisenin girişi, yine sürgü taşı ile kapatılabilmektedir. Kilise apsisi köşeye oyulmuş ve cephesi kabartmalarla süslenmiştir. Kapadokya gezilecek yerler listemize Keşlik Manastırı ile devam ediyoruz.

Mazı Yeraltı Şehri Yol Tarifi

 

Kapadokya Gezilecek Yerler: Keşlik Manastırı

Keşlik Manastırı
Keşlik Manastırı

Ürgüp’e yaklaşık 17 km mesafedeki Keşlik Manastırı, oldukça iyi korunmuş bir erken Hristiyanlık dönemi manastır kompleksidir. Bu manastırda, baş melek Mikail (Arkhangelos) ve Hristiyan dünyasının ilk şehidi olarak kabul edilen Aziz Srefanos’a adanmış iki ayrı kilise, Ayazma (kutsal su kaynağı), yemekhane ve şaraphane gibi bölümler bulunmaktadır. Bu yapılar bir araya gelerek büyüleyici bir bütün oluşturur. Mustafapaşa, Cemil Köyü yakınlarında yer alıyor bu manastır. Bu bölge genellikle turist rotalarında pek yer almasa da, kesinlikle doğa ile iç içe olan kaya oyma manastır binalarını görmenizi öneririm. Manastırın bulunduğu arazi sahibi size rehberlik ediyor ve bu deneyimi daha da zengin kılıyor.Kapadokya gezilecek yerler listemize Ürgüp Müzesi ile devam ediyoruz.

 
 

Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi
Ürgüp Müzesi

Ürgüp çevresindeki peri bacaları, doğal oluşumları, mağaraların içinde yer alan yöresel hediyelik ürünlerin satıldığı dükkanlar ve muhteşem manzara izleme noktaları, hepsi gerçekten büyüleyici ve kesinlikle gezilip görülmeye değer. Kapadokya gezilecek yerler listemize Sobesos Antik Kenti ile devam ediyoruz.

 

Sobesos Antik Kenti

Sobesos Antik Kenti
Sobesos Antik Kenti
Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde, 2002 yılında kaçak kazı yapan kişiler tarafından tesadüfen keşfedilen Sobesos Antik Kenti’nde, geçmişte villanın kullanımının ardından kilise olarak kullanılan binanın tabanında bulunan mozaikler, ziyaretçilere 1600 yıl öncesinin süsleme sanatını tanıtmaktadır. Sobesos antik kenti hala tam olarak kazı çalışmalarının devam ettiği bir yerdir. Bu kazıların tamamlanmasıyla birlikte bölgenin ziyaretçi çekme potansiyelinin yüksek olacağını düşünüyorum. Sobesos antik kenti, Ürgüp’e 20 km mesafedeki Şahin Efendi Köyü’nde bulunmaktadır. Köyde Altıparmak Kilisesi gibi görülmeye değer yerler de bulunuyor. Bu nedenle, bu bölgeyi ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm. Kapadokya gezilecek yerler listemize Golgoli Tepesi ile devam ediyoruz.

Golgoli Tepesi

Golgoli Tepesi
Golgoli Tepesi

Golgoli Tepesi veya Golgoli Antik Kenti (Golgoli Harabeleri), Ürgüp’e yaklaşık 13 km, Mustafapaşa’ya 5 km ve Ayvalı Köyü’ne 3 km mesafede bulunan eski bir yerleşim alanıdır. Bu bölgede bulunan Damsa Barajı ve vadisinin büyüleyici manzarası, muhteşem günbatımı ve temiz havasıyla kesinlikle görülmeye değer. Kapadokya gezilecek yerler listemize Manastır Vadisi ile devam ediyoruz.

Manastır Vadisi

Ürgüp Gezilecek Yerler ➡️ Manastır Vadisi
Ürgüp Gezilecek Yerler ➡️ Manastır Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi
Kızılçukur Vadisi
Kızılçukur Vadisi Sunset
Kızılçukur Vadisi Sunset

Kızılçukur vadisi denilince güneşin batışı gelir akıllara. Vadinin Sunset kısmında oturup güneşi, bir kahve veya bir şarap eşliğinde batıran insanları görebilirsiniz. Sizlerde sandalyeniz varsa alıp vadide hakim bir noktada oturabilir, güneşin batışını keyifle seyredebilirsiniz. Vadi boyunda tarihi kiliseler bulunmakta ve bu vadiyi keşfetmek isteyenler için yürüyüş rotaları da bulunmakta. Vadide yürümek aşırı büyük bir keyif. Burada Ekim ayında gece kamp yaptığımda gökyüzüne baktığımda ki gördüğüm manzarayı kelimelere dökemem. Kızılçukur Vadisi mercek etkisi yaparak gökyüzünü daha net izlemenize olanak sağlıyor. Kapadokya gezilecek yerler listemize Asmalı Konak  ile devam ediyoruz.

Kızılçukur Vadisi Yol Tarifi

 

Asmalı Konak

Asmalı Konak
Asmalı Konak

Asmalı Konak dizisinde çekimlerin yapıldığı Asmalı Konak eski görünümü halen koruyor. Ancak otele dönüştürecekler bu ayrı bir güzel olacaktır. Konağın bir odasını size tahsis edecekler gördüğüm kadarı ile 15 20 arası oda var. Şuan girişler ücretli 18 yaş altı ücretsiz. Ürgüp’e gidildiğinde ziyaret edilen noktalardan. Kapadokya gezilecek yerler listemize Avanos ile devam ediyoruz.

Asmalı Konak Yol Tarifi

 

Avanos Gezilecek Yerler

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Müze kart sahipleri buraya rahatlıkla giriş yapabilirler. Giriş ücreti ise 280 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca otopark ücretli bir hizmettir. Zelve Vadisi’ni tam anlamıyla gezmek için yaklaşık 3-4 saat ayırmak gerekmektedir. Zelve, Avanos’a 5 km uzaklıkta ve Paşabağları’na 1 km uzaklıktadır. Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarına kurulmuş üç vadiden oluşan Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir.

Bu alan, doğanın yaratıcılığının bir parçası olarak IX. ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri haline gelmiştir. İşte bu bölgede papazlara verilen ilk dini seminerler düzenlenmiştir. Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri, vadideki en önemli kiliseler arasında yer alır ve İkonoklastik dönem öncesine, yani 728-842 yıllarına tarihlenir.

Zelve’de ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel ve birçok kaya mekânı bulunmaktadır. Vadide 1952 yılına kadar yerleşim olanakları sunan manastırlar, kiliseler, yerleşim yerleri, tüneller, değirmenler ve cam gibi yapıları da görebilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler listemize Güray Müze ile devam ediyoruz.

Zelve Açık Hava Müzesi Yol Tarifi

Kapadokya Güray Müze

Kapadokya Güray Müze
Kapadokya Güray Müze

Kapadokya Güray Müze Kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Müze kartı geçerli değil fakat mağara şeklindeki müze oldukça özenle düzenlenmiş. Tarihi çömlekler, el aletleri gibi nesnelerin yanı sıra sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz. Sergilenen birkaç güzel sanat eserini aşağıya ekledim. Mağaza kısmı biraz pahalı olabilir ancak çeşitlilik açısından diğer yerlere göre daha fazla seçenek sunuyor.

Bu benzersiz müzeyi gezip görmek, hem tarih hem de sanat açısından keyifli bir deneyim olacaktır. Kapadokya gezilecek yerler listemize Zelve Ören Yeri ile devam ediyoruz.

Kapadokya Güray Müze Yol Tarifi

 

Zelve Ve Paşabağları Ören Yeri

Paşabağları Ve Zelve Ören Yeri
Paşabağları Ve Zelve Ören Yeri

Bu alanda ayrıca Aziz Simeon’a adanmış bir şapel ve bir dizi kaya mekanı bulunmaktadır. Paşabağları’nın daha da ötesinde, Göreme-Avanos karayolundan 2 kilometre içeride yer alan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en yoğun olduğu bölgedir. 9. ve 13. yüzyıllar arasında, Hristiyanlar için önemli bir yerleşim ve dini merkez olarak kullanılmıştır. Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri, vadideki en önemli kiliseler olup ikonoklastik dönemden önce inşa edilmiştir. Vadide 1952 yılına kadar yerleşimler, manastırlar, kiliseler, tüneller, değirmenler ve camiler gibi yapılar bulunmaktadır.

Paşabağları ve Zelve Ören Yeri Yol Tarifi İçin Tıklayın

 

Kapadokya Seramik – Cappadocia Ceramic

Kapadokya Seramik - Cappadocia Ceramic
Kapadokya Seramik – Cappadocia Ceramic

Mağaza ve müzenin birleşimi gerçekten keyifli bir deneyim sunuyor. Burada çömlek yapımını deneyebilme fırsatınız var ve ilgili personel size yardımcı oluyor. Usta-çırak ilişkisiyle yapılan ürünlerin farklı kalitelerini görmek oldukça ilgi çekiciydi. Ziyaret ettiğimde, yerin atmosferini yaşayıp deneyimlemekten büyük keyif aldım. Göreme’den Avanos istikametine giderken, hemen bir kavşak noktasında bulunan bu yer, park yeri bakımından da rahattı. Kesinlikle uğramadan geçmemenizi öneririm.

Venessa Seramik

Venessa Seramik
Venessa Seramik
Kapadokya gezilecek yerler listemize Venessa Seramik ile devam ediyoruz, binlerce yıllık tarihiyle ve bu güzel dokusuyla ziyaret edilmesinin yanı sıra el sanatlarında da çok meşhur bir yer. Kapadokya kadınlarının halı dokumacılığının yanında erkeklerinin de çanak ve çömlek yapmasıyla biliniyor. Çanak ve çömlek için gereken kırmızı çamur Kızılırmak’tan, beyaz çamur da Karadağ’dan getiriliyor. Kapadokya’nın ünü dünyayı aşmış seramikleri; birçok ülkeye gönderiliyor gelen turistler tarafından hediye olarak ülkelerine götürülüyor. Kızılırmak’ın geçtiği Avanos ilçesinde Venessa Seramik”de bu sanatın hala nasıl devam ettirildiğini dinleyebilir ,ustaların sihirli ellerini kullanarak yaptıkları birbirinden güzel seramiklerin yapımını canlı yerinde görebilirsiniz.Burada farklıkategorilerde kırmızı ve beyaz çamurdan yapılan renkli hediyelik kaliteli seramikleri indirimli olarak almanız mümkün. Kapadokya herkesin hayatında en az bir kere görmesi gereken büyüleyici harika bir yer. Kapadokya gezilecek yerler listemize Çavuşin ile devam ediyoruz.
 
 

Çavuşin Gezilecek Yerler

Doğa Binicilik Merkezi

Kapadokya Gezilecek Yerler Doğa Binicilik Merkezi
Kapadokya Gezilecek Yerler Doğa Binicilik Merkezi

Kapadokya’da bu tarz bir sürü yer var ilk kez binecekler tereddütsüz bilinebilir yanınızda her zaman eşlikçi bir ekip oluyor ve tüm yolu sizinle yürüyüp güzel fotoğraflarınızı çekmeye çalışarak geçiriyorlar. Atlar da gayet bakımlı uysal ve parkuru ezbere bilen atlar.  Kapadokya’da at binme hakkında Deneyimler bölümüne yazdığımız içeriğe göz atabilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler listemize Vaftizci Yahya Kilisesi  ile devam ediyoruz.

İçeriği Görüntüle : Kapadokya At Turu

 

Vaftizci Yahya Kilisesi

Vaftizci Yahya Kilisesi
Vaftizci Yahya Kilisesi

Çavuşin köyünde bulunan bu kilise, 5. yüzyıldan kalma bir yapıdır. Tahribata uğramadan önce mutlaka ziyaret edilmelidir. Ne yazık ki denetim eksikliği nedeniyle bakımsız durumda. Kilisenin bulunduğu tepe, kızıl vadisi, peri bacaları ve gün batımı manzarasıyla bütünleşerek harika bir görüntü sunuyor. Turistik bir yer olmadığı için çevredeki esnafın hediyelik eşya fiyatları oldukça uygun. Kapadokya gezilecek yerler listemize kapadokya at turu ile devam ediyoruz.

 

Rose Valley Horse Ranch Binicilik Merkezi

Kapadokya At Turu
Kapadokya At Turu

Orta Hisar Gezilecek Yerler

Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi
Ortahisar Kalesi

Bölgenin en yüksek peribacasına sahip bu kale, gerçekten büyüleyici. Muhteşem merdivenleriyle tepesine çıkılabiliyor. Manzarası ise olağanüstü. Ürgüp ve Göreme’ye kıyasla daha kompakt bir alanı kapsıyor. Burada güneşin batışını ve doğuşunu keyifle izleyebilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler listemize Deve Safari ile devam ediyoruz.

Ortahisar Kalesi Yol Tarifi

 

Savran Camel Safari

Kapadokya Deve Turu
Kapadokya Deve Turu
 
Kapadokya’da deve turu yapmak, unutulmaz bir deneyim sunan eğlenceli ve farklı bir aktivitedir. Kapadokya gezilecek yerler listemize Abdioglu Camii ile devam ediyoruz.
 

Ortahisar Abdioglu Camii

Ortahisar Abdioglu Camii
Ortahisar Abdioglu Camii
Ortahisar’ın sembollerinden biri olan camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Taşların ve mimari yapının klasik tarzda olması, minarenin sonradan eklenmiş olması biraz uyumsuz görünse de, ibadete açık olan bu cami görülmeye değer eserlerden biridir. Kapadokya gezilecek yerler listemize Uçhisar ile devam ediyoruz.

Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Gezilecek Yerler
Uçhisar Gezilecek Yerler

Kapadokya gezilecek yerler listemizde Nevşehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar, Kapadokya’nın en büyük ve etkileyici peri bacalarından biridir. Bu özel kalenin zirvesi, Kapadokya’nın kuşbakışı manzarasını en iyi sunan yerlerden biridir. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a kadar uzanan vadiler, Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Avanos ve hatta tüm Kapadokya’nın muhteşem manzarası ayağınızın altında uzanmaktadır.

Kalenin zirvesinde pek çok oyma küp, mezar ve büyük bir sarnıç bulunmaktadır. Kuzeye baktığınızda Cevizli peribacalarını, batıda Nevşehir’i ve Oylu Dağı’nı, hemen önünüzde yeni Uçhisar’ı, güneybatıda uzaklarda Hasan Dağı’nın zirvesini görebilirsiniz.

Uçhisar Kalesi, Erciyes ve Hasan Dağı’nın aynı anda görülebildiği ender yerlerden biridir. Erciyes Dağı, yani Kapadokya Bölgesi’nin yaratıcısı, en iyi buradan görülebilir.

Roma döneminden beri oyularak yapılan bu kalenin içine çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç ve mezar inşa edilmiştir. Kale, Arap akınlarına karşı önemli bir savunma noktası olarak kullanılmıştır. Üzerinde, saldırganlara karşı kullanılan büyük taş gülleler bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi, hem gözetleme hem de savunma amacıyla kullanılmıştır. Selçuklu ve Beylikler döneminde (12-14. yüzyıllar) de önemini korumuştur. Bu dönemde Uçhisar, genellikle beyliklerin sınır bölgesi olarak konumlandığı için “Uçhisar” adıyla anılmıştır.

Başhisar (Ürgüp), Ortahisar ve Uçhisar Kaleleri, Selçuklu Dönemi’nde Nevşehir’in üç önemli koruma noktasını oluşturmuştur. Uçhisar Kalesi çevresinde yoğun bir nüfus yaşanmış ve Osmanlı Beyliği’nin II. Beyazıt’ın hükümeti altına girdiği 1398 yılına kadar Uçhisar Kalesi, II. Beyazıt’a teslim olmuştur.

1530 yılında yapılan ilk nüfus sayımına göre, Uçhisar’da yaklaşık 3 bin kişi yaşamaktaydı. Bu büyüleyici bölge, 1960’lı yıllara kadar yerliler tarafından içinde ve çevresinde yaşanmıştır. Kapadokya gezilecek yerler listemize Güvercinlik Vadisiile devam ediyoruz.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda bir vadidir ve bir ucu Uçhisar’da, diğer ucu ise Göreme’dedir. Yürüyüş yapmak için uygun bir alan olup, ancak yanınıza su almayı ihmal etmemeniz önemlidir. Ortalama hızda yapılan yürüyüş yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ancak sonbahar ve kış mevsimlerinde gitmenizi tavsiye etmem, çünkü etraf kırık dal parçalarıyla dolu olabilir ve vadi eski bir su yatağı olduğundan yağışlı günlerde içinden su geçebilir. Tek eksiklik, yol gösteren tabelaların yetersiz olmasıdır. Kapadokya gezilecek yerler listemize Göreme ile devam ediyoruz.

Güvercinlik Vadisi Yol Tarifi

 

Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Tarihi Milli Parkı

Göreme Tarihi Milli Parkı
Göreme Tarihi Milli Parkı

Göreme Vadisi’nde bulunan Göreme Açıkhava Müzesi, mutlaka görülmesi gereken önemli bir açık hava müzesidir. Kapadokya bölgesinin tarihini ve dini önemini ziyaretçilere aktarır. Girişte müze kartı geçerlidir. Ayrıca Karanlık Kilise’yi gezmek isterseniz ekstra olarak 50 TL ödemeniz gerekmektedir. Çocuklar ücretsiz girebilmektedir. Otopark ücreti ise 15 TL olarak alınmaktadır. Kesinlikle sesli rehber eşliğinde gezmeyi öneririm. Rehber ücreti genellikle 65 TL’ye satılmaktadır, ancak bu harcamaya kesinlikle değer. Kapalı alanlarda fotoğraf ve video çekimi kesinlikle yasaktır.

Göreme Açıkhava Müzesi, M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar uzanan bir dönemde manastır yaşamına ev sahipliği yapmış önemli bir kaya yerleşimi alanıdır. Bu vadide, kaya blokların içine oyulmuş kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma alanları bulunmaktadır.

Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Aynı eğitim sistemi daha sonraki tarihlerde Soğanlı, Ihlara ve Açıksaray gibi bölgelerde de görülmüştür.

Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler, ilk boya katmanlarında ortaya çıkar. Daha sonraki dönemlerde yapılan freskler ise İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri betimler.

Göreme Açıkhava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gibi önemli alanları gezebilirsiniz.

1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açıkhava Müzesi, doğal ve kültürel bir zenginlik olarak kabul edilmektedir.

Müzenin içinde ücretsiz tuvalet olanakları da bulunmaktadır. Kapadokya gezilecek yerler listemize Aşıklar Vadisi ile devam ediyoruz.

Göreme Tarihi Milli Parkı Yol Tarifi

 

Aşıklar Vadisi

Aşıklar Vadisi
Aşıklar Vadisi

Eğer kamp yapmayı düşünüyorsanız, çadırınızı gündüz vakti manzaraya karşı kurmanızı öneririm. Bu şekilde gün batımı ve gün doğumu manzaralarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Özellikle sabah erken saatlerden sonra, fotoğrafçılar ve sıcak hava balonları izlemeye gelenler nedeniyle biraz kalabalık olabilir. Ancak bunun dışında genellikle sakin bir yerdir. Gün batımı ve gün doğumu saatlerinde doğanın eşsiz güzelliklerini oturduğunuz yerden izleyebilirsiniz. Kapadokya gezilecek yerler listemizde şiddetle tavsiye ettiğimiz Kapadokya’nın bu özel manzarası, mutlaka en az bir kez görülmesi gereken bir deneyimdir.

Aşıklar Vadisi Yol Tarifi 

 

Yorum-Öneri ile içeriğimize katkıda bulunmak ve okuyucuların güncel bilgilerinizden faydalanmasını isterseniz yorum yapmayı unutmayın 🙂

Abone Ol

 
Sosyal Medyada Paylaşın